Deska podłogowa

W skład dostępnych desek podłogowych wchodzą:

Podłogi sosnowe, modrzewiowe

     
Sosna klasa A-B   mix długości 3000-4500mm   gr.27mm  
       

 

Instrukcja montażu

Na legarach

Montaż tej podłogi wykonujemy na stropie lub na wylewce z chudego betonu wykonanej na gruncie .
Aby przenieść strefę punktu rosy poza warstwę termoizolacji montowanej podłogi, należy:
– na parterze, należy wykonać termoizolację fundamentu od strony zewnętrznej.

– na stropie nad pomieszczeniami nie ogrzewanymi wykonać termoizolację stropu od strony zimna.

Przy montażu podłogi na legarach stosujemy deski o minimalnej grubości 21 mm oraz legarowanie( najlepiej z drewna iglastego, suszonego i struganego) maksymalnie co 45 cm,

Na oczyszczony beton lub strop rozkładamy folię paroizolacyjną a następnie na podkładkach poziomujących układamy legary nie przytwierdzając ic do podłoża. Wskazane jest również użycie podkładek elastycznych tłumiących drgania.

Przy montażu trzeba pamiętać o dostosowaniu wysokości legarowania do wysokości już istniejących posadzek i drzwi.

Teraz możemy montować deski podłogowe pamiętając o pozostawieniu odstępu od ścian około 1,5 cm. Deski montujemy do legarów odpowiednio dobranymi wkrętami, wkręcając je w pióro deski pod kątem 45stopni.

Po zakończeniu montażu możemy wykonać polerowanie podłogi i ewentualne szpachlowanie ubytków. Na koniec lakierowanie i listwowanie.

 

Podłoga pływająca

Ten sposób montażu wykonujemy na wylewce o równej powierzchni której nierówności nie przekraczają 3 mm na 2 mb.

Montaż rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia posadzki i ułożeniu na niej folii paroizolacyjnej na której z kolei układamy maty z pianki lub miękką płytę pilśniową o grubości 4-5 mm.

Na tak przygotowanej powierzchni układamy deski sklejając je ze sobą.

Sklejanie wykonujemy poprzez aplikowanie w ilości zapewniającej brak wycieków kleju we wpuście i dociśnięciu następnej deski.

   

Deski należy lekko dociągać pasami do montażu podłóg oraz pobijać młotkiem przez przekładkę zabezpieczającą przed uszkodzeniem desek. Ostatnie deski od ściany dobijamy specjalnym dobijakiem dostępnym w handlu.

Po zakończeniu montażu zostawiamy na okres od 4 do 8 godz. ( zależnie od temperatury ) podłogę do wyschnięcia kleju. Po tym okresie listwujemy podłogę i przystępujemy do wykończenia jej powierzchni. Pamiętać należy , że listwy przy tej metodzie zawsze mocujemy do ściany już pokryte lakierem czy olejem.


Podłoga klejona do posadzki betonowej


Metoda montażu związana z koniecznością zachowania pewnych ograniczeń, tj: – długości desek do 2500 mm – wilgotność posadzki poniżej 1,7 % CM. Pamiętać należy, że stosowanie tej metody wymaga uważnego doboru odpowiedniego kleju i wykonanie właściwej jakości posadzki. Klej winien być elastyczny, ale jednocześnie odporny na ścinanie ze względu na zmiany wymiarów podłogi ,wynikających z naturalnych zmian jej wilgotności. Gruntowanie ze względu na częste przypadki niedostatecznej jakości posadzek , należy wykonywać gruntami epoksydowymi dwuskładnikowymi.

 

 Czynności konieczne przy montażu:

  • sprawdzenie odpowiedniej jakości podłoża – wytrzymałość na zrywanie pow. 1,5 n/mm2 – gruntowanie posadzki gruntem zalecanym przez producenta kleju

  • nałożenie na posadzkę kleju pacą ząbkowaną w ilości gwarantującej przyleganie minimum 75 % powierzchni klejonych elementów.

  • przyklejenie desek z właściwym ich dociągnięciem z zachowaniem czasu otwartego kleju.

  • przyklejone części podłogi klinujemy od ścian w celu usztywnienia do czasu związania kleju.

 

Po zakończeniu klejenia pozostawiamy podłogę do utwardzenia kleju (okres podany zawsze przez producenta kleju w instrukcji stosowania) – po tym okresie zdejmujemy kliny blokujące podłogę od ścian – wykonujemy polerowanie podłogi. – listwujemy podłogę – wykonujemy pokrycie jej powierzchni materiałami ochronnymi – lakierem lub olejem  Konserwację podłóg wykonywać należy w sposób polecany przez producenta materiału użytego do pokrycia powierzchni.

Przy lakierowaniu podłóg iglastych (sosna) nie zalecamy stosowania lakierów podkładowych. Stosujemy zarówno na podkład jak do pozostałych warstw lakier nawierzchniowy.  

 

Klasyfikacja drewna:

  • Deska liściasta: klasa A – najwyższa klasa produkowana z tarcicy I FACE wg. norm amerykańskich NHLA (DĄB – bez sęków i bieli). Kolor naturalny w odcieniach typowych dla danego gatunku.

  • Klasa RUSTYKALNA – dowolny układ słoi i kolor. Dopuszczalne sęki do 60 mm +10%szerokości również pęknięte, nie wypadające , pęknięcia wzdłużne na powierzchni licowej nie przechodzące szer. do 1 mm dł. do 300 mm, biel do 2/3 szerokości deski .

  • Deska sosna – produkowana w klasie łącznej A-B wg. PN-EN 13990:2004 w proporcji 40% A i 60 % B ±10%

  • Klasa III – dopuszczalne wszystkie cechy drewna włącznie z sinizną, spełniające wymogi poprawnej powierzchni ze względów konstrukcyjnych stawianych podłogom z desek, biel przy dębie bez ograniczeń i ślady szkodników.Zakres długości od 250 do 2400 mm.