W skład dostępnych desek podłogowych wchodzą:
Podłogi sosnowe, modrzewiowe
Sosna klasa A-B | mix długości 3000-4500mm | gr.27mm | |||
Instrukcja montażu
Na legarach
Montaż tej podłogi wykonujemy na stropie lub na wylewce z chudego betonu wykonanej na gruncie .
Aby przenieść strefę punktu rosy poza warstwę termoizolacji montowanej podłogi, należy:
– na parterze, należy wykonać termoizolację fundamentu od strony zewnętrznej.
– na stropie nad pomieszczeniami nie ogrzewanymi wykonać termoizolację stropu od strony zimna.
Przy montażu podłogi na legarach stosujemy deski o minimalnej grubości 21 mm oraz legarowanie( najlepiej z drewna iglastego, suszonego i struganego) maksymalnie co 45 cm,
Na oczyszczony beton lub strop rozkładamy folię paroizolacyjną a następnie na podkładkach poziomujących układamy legary nie przytwierdzając ic do podłoża. Wskazane jest również użycie podkładek elastycznych tłumiących drgania.
Przy montażu trzeba pamiętać o dostosowaniu wysokości legarowania do wysokości już istniejących posadzek i drzwi.
Teraz możemy montować deski podłogowe pamiętając o pozostawieniu odstępu od ścian około 1,5 cm. Deski montujemy do legarów odpowiednio dobranymi wkrętami, wkręcając je w pióro deski pod kątem 45stopni.
Po zakończeniu montażu możemy wykonać polerowanie podłogi i ewentualne szpachlowanie ubytków. Na koniec lakierowanie i listwowanie.
Podłoga pływająca
Ten sposób montażu wykonujemy na wylewce o równej powierzchni której nierówności nie przekraczają 3 mm na 2 mb.
Montaż rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia posadzki i ułożeniu na niej folii paroizolacyjnej na której z kolei układamy maty z pianki lub miękką płytę pilśniową o grubości 4-5 mm.
Na tak przygotowanej powierzchni układamy deski sklejając je ze sobą. Sklejanie wykonujemy poprzez aplikowanie w ilości zapewniającej brak wycieków kleju we wpuście i dociśnięciu następnej deski. |
||
Deski należy lekko dociągać pasami do montażu podłóg oraz pobijać młotkiem przez przekładkę zabezpieczającą przed uszkodzeniem desek. Ostatnie deski od ściany dobijamy specjalnym dobijakiem dostępnym w handlu. Po zakończeniu montażu zostawiamy na okres od 4 do 8 godz. ( zależnie od temperatury ) podłogę do wyschnięcia kleju. Po tym okresie listwujemy podłogę i przystępujemy do wykończenia jej powierzchni. Pamiętać należy , że listwy przy tej metodzie zawsze mocujemy do ściany już pokryte lakierem czy olejem. |
Podłoga klejona do posadzki betonowej
Metoda montażu związana z koniecznością zachowania pewnych ograniczeń, tj: – długości desek do 2500 mm – wilgotność posadzki poniżej 1,7 % CM. Pamiętać należy, że stosowanie tej metody wymaga uważnego doboru odpowiedniego kleju i wykonanie właściwej jakości posadzki. Klej winien być elastyczny, ale jednocześnie odporny na ścinanie ze względu na zmiany wymiarów podłogi ,wynikających z naturalnych zmian jej wilgotności. Gruntowanie ze względu na częste przypadki niedostatecznej jakości posadzek , należy wykonywać gruntami epoksydowymi dwuskładnikowymi.
Czynności konieczne przy montażu:
|
||
Po zakończeniu klejenia pozostawiamy podłogę do utwardzenia kleju (okres podany zawsze przez producenta kleju w instrukcji stosowania) – po tym okresie zdejmujemy kliny blokujące podłogę od ścian – wykonujemy polerowanie podłogi. – listwujemy podłogę – wykonujemy pokrycie jej powierzchni materiałami ochronnymi – lakierem lub olejem Konserwację podłóg wykonywać należy w sposób polecany przez producenta materiału użytego do pokrycia powierzchni. Przy lakierowaniu podłóg iglastych (sosna) nie zalecamy stosowania lakierów podkładowych. Stosujemy zarówno na podkład jak do pozostałych warstw lakier nawierzchniowy. |
||
Klasyfikacja drewna:
-
Deska liściasta: klasa A – najwyższa klasa produkowana z tarcicy I FACE wg. norm amerykańskich NHLA (DĄB – bez sęków i bieli). Kolor naturalny w odcieniach typowych dla danego gatunku.
-
Klasa RUSTYKALNA – dowolny układ słoi i kolor. Dopuszczalne sęki do 60 mm +10%szerokości również pęknięte, nie wypadające , pęknięcia wzdłużne na powierzchni licowej nie przechodzące szer. do 1 mm dł. do 300 mm, biel do 2/3 szerokości deski .
-
Deska sosna – produkowana w klasie łącznej A-B wg. PN-EN 13990:2004 w proporcji 40% A i 60 % B ±10%
-
Klasa III – dopuszczalne wszystkie cechy drewna włącznie z sinizną, spełniające wymogi poprawnej powierzchni ze względów konstrukcyjnych stawianych podłogom z desek, biel przy dębie bez ograniczeń i ślady szkodników.Zakres długości od 250 do 2400 mm.